Rangos eseményben volt részük a Modart Művészeti és Divatiskola utolsó éves hallgatóinak. Budapesten, a Music Centerben, reprezentatív környezetben, fiatal magyar divattervezők mutatták be kollekcióikat. Kreativitás, szakmai tudás és hosszú, lelkes alkotómunka bemutatására került sor csütörtökön. Az egyik végzős művész hallgatót, Farkas Melindát kérdeztük a tanulmányairól és a divatbemutató jelentőségéről.
- Kezdjük a mai estével. Miért olyan jelentős ez az esemény?
- Amit ma a közönség láthatott, az három éves kemény tanulás gyümölcse. Nagyon sok munkánk van benne. Ez az első alkalom, hogy a fiatal tervezők közönség előtt bemutatták alkotásaikat. Ma mindenki láthatta, mit tudunk.
- A fiatal tehetségek három évig tanulták a divatszakma fortélyait. A master képzés Párizsban végezhető. Itt áll mellettem egy csinos, bájos, fiatal lány, telve ambíciókkal. 22 évesen. Nagyon szereti a szép ruhákat, szenvedélyesen alkot, kifinomult ízléssel készíti kompozícióit. Hogyan kerültél a divatszakmába? Mi vonzott a szép külső, a ruhatervezés felé?
- Gyermekkorom óta a divat és a ruhák kötik le leginkább érdeklődésem, emellett 5 éves koromtól húgommal verseny szinten táncolunk. A művészetet kisgyermek korom óta tisztelem és nagyon szeretem. Mióta ceruzát adtak kezembe, rajzolok és imádok minden kreatív feladatot, kézműves munkát. Ezek kötik le ma is a figyelmem.
- Beszéljünk egy kicsit a családról. Édesanyád vietnámi származású. Itt, Magyarországon kezdted el tanulmányaidat?
- Budapesten születtem, értelemszerűen azt is itt tanították, hogyan kell a ceruzát használni. Szüleim nagyon sok szakkörre, külön órákra járattak, korán felfigyeltek arra, hogy szívesen rajzolgatok, tervezgetek. Csak a táncot kellett feladnom azért, hogy a tervezésben elmélyedhessek. Figyelmem egyre inkább az igényes öltözködés felé irányult.
- Úgy tudom, Rákospalotán, a László Gyula Gimnáziumban a rajz volt az egyik szabadon választható érettségi tárgyad. Hol folytattad tanulmányaid?
- Így van, rajzból kiváló eredménnyel végeztem. Utána a Modart Művészeti és Divatiskolában kezdtem meg tanulmányaimat.
- Sok tapasztalatot szereztél a gyakorlaton. Művészek mellett dolgoztál.
- Igen, 2012-ben Anh Tuan, vietnámi származású tervező mellett voltam gyakorlaton. Ő ma Magyarországon a legismertebbek közé tartozik. Fő tevékenysége a táskakészítés. Baráti viszony alakult ki vele és az ott dolgozókkal, sokat tanultam tőle, segítségére bármikor számíthatok. Aztán 2013-ban Hommonay Gábor jelmezkivitelező kreatív Emmy-díjának nyertese mellett segédkeztem, az Argo 2. film forgatása alatt. Tapasztalatszerzésre tehát bőven volt alkalmam.
- A Modart-ban az utolsó évet, a master képzést a hallgatók az anyaiskolában, Párizsban töltik. Mik a terveid?
- Szeretném tanulmányaimat Párizsban folytatni, a többit meglátjuk. Egyelőre várom a lehetőségeket.
Vannak konkrét távlati terveid?
- Szeretnék sikeres lenni a divattervező szakmában, álmom egy saját jól menő cég, márka alapítás. Igyekszem ennek érdekében minden tőlem telhetőt megtenni.
- Őszintén kívánom, hogy álmaid valóra váljanak! Sok sikert, erőt és kitartást munkádhoz.
- Köszönöm.